21 października 2011 została podpisana umowa o dofinansowanie projektu Błońska Akademia Rozwoju.
W imieniu Gminy Błonie umowę podpisali Burmistrz Zenon Reszka i Skarbnik Pani Halina Ziental, Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych reprezentowała Pani Elżbieta Szymanik Z-ca Dyrektora MJPWU.
Cele projektu, zakres działań i termin realizacji
Projekt skierowany jest do uczniów klas I-III wszystkich szkół podstawowych z terenu Gminy Błonie.
Celem projektu jest doposażenie bazy dydaktycznej szkół w wyposażenie i pomoce naukowe, które z jednej strony będą wspomagały indywidualną pracę nauczyciela z uczniami mającymi problemy z nauką, a z drugiej strony uatrakcyjnią ofertę edukacyjną dla uczniów szczególnie zdolnych.
Specjalne zestawy edukacyjne, gry i układanki przeznaczone będą do pracy z dziećmi mającymi problemy z naukami matematycznymi, z pisaniem i czytaniem. Będą to pomoce ćwiczące wyobraźnię przestrzenną, rozwijające umiejętność liczenia i pisania oraz pomagające uczniom zrozumieć pojęcia związane z wagą, miarą i czasem.
Dla dzieci z wadami postawy i zaburzeniami ruchu przewidziano zakup wyposażenia sal do gimnastyki korekcyjnej wspomagającej rozwój aktywności ruchowej, równowagi, sprawności motorycznej i koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Zakupione będą też pomoce dla dzieci z problemami logopedycznymi oraz dzieci z zaburzeniami komunikacji społecznej.
Dzięki projektowi zorganizowane zostaną zajęcia arteterapeutyczne - muzyczne i plastyczne - dla dzieci niepełnosprawnych.
Projekt Błońska Akademia Rozwoju skierowany jest nie tylko do uczniów z problemami, ale też do dzieci szczególnie uzdolnionych - dla nich zakupione będą laptopy, projektory i programy multimedialne wykorzystywane na zajęciach, a także pomoce takie jak gry, książki, wagi i mikroskopy. Wszystko po to, aby dzieci mogły rozwijać się w zakresie nauk przyrodniczych i matematycznych, kształtować pamięć wzrokowo-ruchową i ćwiczyć logiczne myślenie.
Zakupy zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku.
Wartość projektu
Wartość projektu wynosi 245 376,00 zł i jest on finansowany w 100% ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.