Coreno - Ausonio
To miasteczko położone około 15 kilometrów od opactwa Monte Cassino, 120 kilometrów od Rzymu i 80 kilometrów od Neapolu. Nazwa miasteczka pochodzi najprawdopodobniej od greckiego słowa "Kora oinou" co oznacza "ziemia wina" i w przeszłości miała swoje uzasadnienie.
Coreno - Ausonio leży na pograniczu regionu Lazio i Campanii, na skrzyżowaniu dróg handlowych z północy na południe, pomiędzy morzem i górami. Takie położenie często decydowało o strategii politycznej i wojskowej. Przykładowo w czasie II wojny światowej w pobliżu przebiegała linia Gustawa.
Umiejscowienie miasteczka miało też wpływ na jego rozwój kulturalny i ekonomiczny. Aż do końca lat 50 ubiegłego stulecia był to typowy region rolniczo - hodowlany. Dzisiaj jednak, rzadko które gospodarstwo prowadzi hodowlę owiec, uprawę winogron czy oliwek. Obecnie miasto znane jest bardziej jako zagłębie marmuru - Coreno, zrzeszające lokalnych przedsiębiorców wydobywających ten surowiec w okolicznych kamieniołomach. W miejsce rolniczego miasteczka powstało zagłębie przemysłowe stwarzające nowe perspektywy dla jego mieszkańców. Zrzeszenie COOPERATIVA CAVATORI CORENO i CONSORZIO próbuje na nowo zdobyć rynek zarówno krajowy, jak i zagraniczny, prowadząc szeroką kampanię reklamową dotyczącą lokalnego marmuru, tzw. PERLATO - CORENO.
W Coreno ukazują się dwa tytuły lokalne. W jednym z nich na łamach kwartalnika "La Serra" ukazała się notatka o naszym błońskim "Brawku".
W sierpniu organizowane są Dni Coreno, dedykowane jako 'X Palio delle contrade', czyli zawody dzielnic. Przygotowywane są przez około 200 wolontariuszy i przy współudziale gminy. Rozpoczynają się defiladą i pokazem grup współzawodniczących ze sobą. Uczestnicy parady ubrani są w barwy dzielnicy oraz tradycyjne stroje ludowe. Swój udział też mają miejscowe grupy folklorystyczne oraz zaproszeni goście.
Zawody odbywają się na miejscowym stadionie, a w przerwach między nimi można obejrzeć mini przedstawienia, scenki rodzajowe dotyczące prac wiejskich zaaranżowane w stylu epoki. Przykładowo: młócenie cepami, przędzenie wełny, haftowanie. Inscenizowane są też wydarzenia historyczne, dotyczące wciąż żywych przeżyć z czasów II wojny światowej. Dni Palio kończą się należącym już do tradycji wyścigiem osłów.
Gmina wraz z kilkoma stowarzyszeniami lokalnymi organizuje kilka innych świąt. Do tradycji należy 'Passione Vivente'; czyli męka pańska, która odbywa się w niedzielę palmową z udziałem około 150 osób. W trzecią niedzielę maja organizowany jest pochód Marinaranea. Jest on poświecony poległym w czasie II wojny światowej. 20 sierpnia obchodzone jest święto patronki miasta - świętej Małgorzaty, a w ostatnią niedzielę sierpnia odbywają się targi rzemieślnicze 'Alle scalette'. Poza tym w lipcu i sierpniu trwają wakacje Coreno z widowiskami teatralnymi, folklorystycznymi i sportowymi. Z kolei w pierwszą niedzielę września organizowana jest parada starych samochodów.
Do znanych osób wywodzących się z tego miasteczka należą: Cherubino Coreno - pierwszy we Włoszech uczył i grał na flecie poprzecznym, Giuseppe Gori - artysta rzemieślnik specjalizujący się w szopkach neapolitańskich oraz Don Giuseppe Lavalle - historyk i badacz tradycji lokalnych.
Iwona Sobkowicz
Agata Wiśniewska
Coreno - Ausonio w liczbach i datach: