Terroryzm, to szeroki termin oznaczający użycie siły lub przemocy w stosunku do osób lub własności, w celu zastraszenia, przymuszenia, lub okupu. Incydent bombowy to sytuacja stwarzająca zagrożenie życia lub zdrowia przez podłożenie lub groźbę podłożenia materiału wybuchowego lub urządzenia wybuchowego.
Najgroźniejszym z możliwych aktów terrorystycznych jest zamach bombowy.
Specyfika zamachu bombowego polega na tym, że nie rozróżnia on „swoich” czy „obcych” – w odróżnieniu od działań terrorystycznych polegających na porwaniu określonego człowieka lub organizacji zamachu na określoną osobę.
W przypadku ataku terrorystycznego, szczególnie bombowego, w większości przypadków ofiarami są ludzie, którzy przypadkowo znaleźli się w miejscu ataku.
Bądź czujny i zwracaj uwagę na to, co dzieje się w otoczeniu w którym przebywasz, np. podczas zakupów w sklepach wielkopowierzchniowych, w środkach komunikacji masowej, podczas uczestnictwa w imprezach masowych, uroczystościach religijnych i innych miejscach publicznych, gdzie przebywa duża liczba ludzi.
Zainteresowania i uwagi wymagają:
- rzucające się w oczy nietypowe zachowania osób;
- pozostawione bez opieki przedmioty typu: teczki, paczki, pakunki itp.;
- osoby ubrane nietypowo do występującej pory roku;
- samochody, a w szczególności pozostawione w nietypowych miejscach tj. w pobliżu obiektów publicznych, kin, teatrów, kościołów, lub miejsc organizowania imprez masowych, zawodów sportowych i zgromadzeń.
Należy jednak pamiętać, że terrorysta nie zawsze musi wyróżniać się z tłumu szczególnym wyglądem.
Jeżeli zauważyłeś niepokojące cię zjawiska lub symptomy zagrożenia incydentem bombowym powinieneś natychmiast ten fakt zgłosić:
- służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo na tym terenie -najbliższej jednostce Policji lub Straży Miejskiej,
- ochronie lub administratorowi obiektu,
Informacji takiej nie należy rozpowszechniać, gdyż jej przekazanie osobom trzecim, może doprowadzić do paniki i w konsekwencji utrudnić działanie profesjonalnych służb, oraz prowadzenia sprawnej ewakuacji osób z zagrożonego miejsca.
Zawiadamiając Policję staraj się podać następujące informacje:
- Miejsce i rodzaj zagrożenia lub źródło informacji o zagrożeniu, jeżeliinformację otrzymałeś drogą telefoniczną, lub od innej osoby,
- treść rozmowy z osobą przekazującą informację,
- numer telefonu, na który przekazano informacji o zagrożeniu oraz dokładny czas jej przyjęcia,
- opis podejrzanych osób, wygląd ujawnionego przedmiotu i inne dane, które mogą być pomocne dla policji.
JAK POSTĘPOWAĆ GDY ZNAJDZIESZ SIĘ W REJONIE ZAGROŻONYM
- Do czasu przybycia Policji lub innych służb ratowniczych należy zachować elementarne środki bezpieczeństwa, bez narażania siebie i innych osób na niebezpieczeństwo.
- Podejrzanych przedmiotów NIE WOLNO DOTYKAĆ ANI SIĘ DO NICH ZBLIŻAĆ
- Jeżeli masz taką możliwość spokojnie bez paniki oddal się z miejsca zagrożenia. Po drodze informuj o zagrożeniu osoby kierujące się w stronę strefy zagrożonej.
- Po przybyciu służb ratowniczych należy bezwzględnie wykonywać ich polecenia.
- Jeżeli informacja opodłożeniu „bomby” dotyczy twojego miejsca pracy powiadom kierownictwo zakładu, sprawą zajmą sięwyznaczone osoby lub służby odpowiedzialne za bezpieczeństwow danej instytucji.
- Nie należy samowolnie opuszczać stanowiska pracy lecz zastosować się do poleceń osób kierujących akcją.
- Po ogłoszeniu ewakuacji w miejscu twojej pracy należy je opuścić, zabierając rzeczy osobiste (torebki, siatki, nesesery itp.) i udać się w wyznaczone przez zarządzającego ewakuację miejsce.
- Identyfikacją i rozpoznawaniem zlokalizowanego ładunku wybuchowego oraz jego neutralizacją zajmują się uprawnione i wyspecjalizowane jednostkii komórki organizacyjne Policji.
- Po ogłoszeniu alarmu i zarządzeniu ewakuacji w obiektach publicznych, np. supermarketach, halach widowiskowo-sportowych, kinach, niezwłocznie udaj się do wyjścia, zgodnie ze wskazaniami administratora budynku lub wskazaniami upoważnionych osób.
- W przypadku włączenia parkingu dla pojazdów w strefę zagrożenia, nie „ratuj” na siłę swojego samochodu – życie jest ważniejsze.
- Powyższe procedury obowiązują także we wszystkich rodzajach transportu publicznego.