Notatka z XII Sesji Rady Miejskiej w Błoniu
W dniu 17 marca 2025 r. w sali konferencyjnej im. Jacka Fuglewicza w Centrum Kultury w Błoniu, ul. Jana Pawła II 1B odbyła się XII Sesja Rady Miejskiej w Błoniu IX kadencji.
Na Sesji podjęto następujące uchwały:
• zmieniającą uchwałę Rady Miejskiej w Błoniu w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy Błonie na lata 2025-2038
• zmieniającą uchwałę budżetową Gminy Błonie na rok 2025
• w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Warszawskiemu Zachodniemu
Uchwała wskazuje zadania w zakresie rozbudowy dróg powiatowych, które Powiat Warszawski Zachodni będzie realizował w 2025 r. na terenie Gminy Błonie. Określa ona wysokość pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego w roku 2025 w łącznej kwocie 2.000.000,-zł (dwa miliony złotych) na dofinansowanie zadań inwestycyjnych, realizowanych na terenie Gminy Błonie:
1) Rozbudowa i przebudowa drogi powiatowej nr 4108 W ul. Poniatowskiego na odcinku o dł. około 400 mb w m. Błonie w kwocie - 1.000.000,-zł.
2) Rozbudowa drogi powiatowej nr 4115W ul. Północnej na odc. o dł. około 350 mb w m. Wola Łuszczewska Gmina Błonie - 1.000.000,-zł
• w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Błonie na temat Budżetu Gminy Błonie na rok 2026
Od wielu lat Gmina Błonie przeprowadza konsultacje społeczne z mieszkańcami w sprawie części wydatków z Budżetu Gminy pod nazwą „Budżet Obywatelski”. W związku z nieustającym zainteresowaniem mieszkańców, zarówno przy składaniu propozycji projektów, jak i w trakcie samych konsultacji, Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Błonie na temat Budżetu Gminy Błonie na 2026 rok
• w sprawie przystąpienia do sporządzenia Strategii Rozwoju Gminy Błonie na lata 2025-2034 oraz określenia szczegółowego trybu i harmonogramu opracowania projektu strategii, w tym trybu konsultacji
Obowiązująca „Strategia Rozwoju Gminy Błonie na lata 2021 - 2027” została uchwalona przez Radę Miejską w Błoniu w dniu 6 czerwca 2022 r. (Uchwała Nr XLVII/375/22). Obecnie pojawiły się nowe uwarunkowania, wzrosła liczba ludności Gminy, ilość podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wzrosła aktywność organizacji pozarządowych, uległy zmianie przepisy prawa regulujące życie gospodarcze i społeczne w tym przepisy z zakresu ochrony środowiska naturalnego, telekomunikacji, pomocy społecznej i zamówień publicznych.
Informacje zawarte w strategii uchwalonej w 2022 roku uległy zdezaktualizowaniu, większość analiz ekonomicznych, gospodarczych, społecznych opiera się na danych z lat wcześniejszych. Pojawiły się nowe możliwości w rozwoju Gminy, które nie zostały ujęte w obowiązującej strategii takie jak pozyskane środki zewnętrzne, nowe inwestycje ze znacznym wpływem na jej rozwój społeczny i gospodarczy.
Kolejnym argumentem przemawiającym za aktualizacją strategii jest pojawienie się projektu Strategia rozwoju Obszaru otoczenia Centralnego Portu Komunikacyjnego do 2044 roku. Dokument zawiera delimitację obszaru otoczenia CPK, kluczowe kierunki rozwoju, charakterystykę i lokalizację przedsięwzięć priorytetowych, model struktury funkcjonalno-przestrzennej.
Powyższe przesłanki jednoznacznie wskazują, iż pożądane jest, aby gmina Błonie ponownie oceniła swój potencjał i uwarunkowania rozwoju, a także określiła optymalne w nowych uwarunkowaniach cele i kierunki rozwoju.
• w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t. j. Dz.U. 2024 r., poz. 399) wymagane jest uzyskanie przez przedsiębiorcę zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Stosownie do art. 7 ust. 3a ww. ustawy Rada Miejska jest zobowiązana określić w drodze uchwały, stanowiącej akt prawa miejscowego wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia, o którym mowa wyżej. Szczegółowa treść uchwały jest zgodna z treścią rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 16 lutego 2023 r. w sprawie szczegółowego sposobu określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych (Dz. U. 2023 r. poz. 322). Akt ten reguluje sposób określania wymagań w zakresie wyposażenia technicznego, zabiegów sanitarnych i porządkowych związanych ze świadczonymi usługami oraz miejsc przekazywania odebranych nieczystości. Zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników w przydomowych oczyszczalniach i transport nieczystości ciekłych wydaje się w drodze decyzji Burmistrza właściwego ze względu na miejsce świadczenia usług, pod warunkiem złożenia wniosku spełniającego wymagania zawarte w ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t. j. Dz.U. z 2024 r., poz. 399) oraz zastosowaniu się do postanowień uchwały Rady Miejskiej. Zezwolenie wydaje się na czas oznaczony, jednak nie dłuższy niż 10 lat.
• w sprawie wprowadzenia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobieganiu bezdomności zwierząt w gminie Błonie w 2025 roku
Celem Programu jest zapobieganie bezdomności zwierząt z terenu gminy Błonie oraz opieka nad zwierzętami bezdomnymi.
Program obejmuje w szczególności:
1) zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt,
2) opiekę nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie,
3) odławianie bezdomnych zwierząt,
4) obligatoryjną sterylizację albo kastrację zwierząt w schroniskach dla zwierząt,
5) poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt,
6) usypianie ślepych miotów,
7) wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich,
8) zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.
Program, o którym mowa powyżej może obejmować plan znakowania zwierząt w gminie i plan sterylizacji lub kastracji zwierząt w gminie przy pełnym poszanowaniu praw właścicieli zwierząt lub innych osób, pod których opieką zwierzęta pozostają.
• w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze bezprzetargowej nieruchomości gruntowych na rzecz użytkownika wieczystego
Dotychczasowy użytkownik wieczysty wystąpił z wnioskiem o nabycie prawa własności nieruchomości gruntowych niezabudowanych, stanowiących działki ewidencyjne nr 60/1 o pow. 0,0322 ha i nr 61/1 o pow. 0,1592 ha, położonych w Błoniu, przy ul. Kolejowej w obrębie 0025-25.
Na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz. U. z 2024 r. poz. 1145 ze zm.) „nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste może być sprzedana wyłącznie użytkownikowi wieczystemu”. Zgodnie z treścią art. 37 ust. 2 pkt 5 powołanej ustawy, zbycie prawa własności nieruchomości na rzecz użytkownika wieczystego następuje w drodze bezprzetargowej.
• w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla publicznych i niepublicznych podmiotów oświatowych prowadzonych przez osoby fizyczne i prawne inne niż Gmina Błonie oraz trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania udzielonej dotacji
Niniejsza uchwała podyktowana jest koniecznością dostosowania prawa miejscowego do nowych zasad finansowania oświaty, w szczególności w zakresie podziału dotacji na ucznia/wychowanka z niepełnosprawnością sprzężoną, z autyzmem lub z zespołem Aspergera, której wysokość ustawodawca od 2025 roku uzależnił od liczby godzin wsparcia, jakie ten uczeń/wychowanek otrzymuje w jednostce dotowanej w ciągu tygodnia.
W uchwale w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla publicznych i niepublicznych podmiotów oświatowych prowadzonych przez osoby fizyczne i prawne inne niż Gmina Błonie oraz trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania udzielonej dotacji zaproponowano dodatkowo zapisy, które pozwalają na uporządkowanie przepisów ogólnych w zakresie udzielania i rozliczania dotacji.
• w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Błonie
Znowelizowana ustawa z dnia z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 725) obliguje gminę do dostosowania przepisów aktów prawa miejscowego do przepisów rangi ustawowej.
Uchwały rady gminy, będące aktami prawa miejscowego, muszą bowiem respektować unormowania zawarte w aktach prawnych wyższego rzędu. Normy wyrażone w ustawie wymagają zatem uszczegółowienia w uchwale, jednak tylko w tej części, w której nie zostały uregulowane w ustawie jako akcie wyższego rzędu.
Niniejsza uchwała obejmuje uściślenie i uszczegółowienie obowiązujących zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Błonie w świetle obowiązujących przepisów prawnych i ma na celu zwiększenie przejrzystości we wrażliwym społecznie obszarze gospodarki mieszkaniowej w gminie.
Ustawa zmieniająca zawiera przede wszystkim likwidację odrębnej funkcjonalnie części mieszkaniowego zasobu gminy, jaką stanowią lokale socjalne. Wprowadzenie najmu socjalnego lokali mieszkalnych oznacza rezygnację ze stosowania pojęcia „lokal socjalny” i konieczności wydzielania tych lokali z mieszkaniowego zasobu gminy. Stosowanie najmu socjalnego polega na tym, że gmina będzie mogła każdy lokal spełniający wymogi ustawowe wynająć lub podnająć w ramach najmu socjalnego.
• w sprawie rozpatrzenia skargi
• w sprawie przekazania według właściwości skarg
Uchwały Rady Miejskiej w Błoniu w pełnym brzmieniu są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej Gminy Błonie www.blonie.pl w zakładce Rada Miejska/Kadencja 2024-2029/Uchwały Rady/2025.
Opracowała:
Justyna Dwojewska
Biuro Rady Miejskiej