Integracyjny Rajd Pieszy Szlakami Puszczy Kampinoskiej „W poszukiwaniu Czerwonego Kapturka”
23 sierpnia 2023 odbył się Integracyjny Rajd Pieszy Szlakami Puszczy Kampinoskiej. Wydarzenie organizowane było przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Łubcu. Patronat Honorowy nad spotkaniem objęli Starosta Warszawski Zachodni - Jan Żychliński, a także Kampinoski Park Narodowy.
Wydarzenie zgromadziło ponad 250 osób z niepełnosprawnościami, z 22 placówek (głównie ze Środowiskowych Domów Samopomocy) z terenu całego Mazowsza. Tradycyjnie Rajd poprowadził leśniczy z Kampinoskiego Parku Narodowego.
W tym ważnym dla nas dniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli władz samorządowych, którzy jak zawsze wsparli nasze wydarzenie, co umożliwiło nam zakup upominków i przygotowanie wyżywienia dla uczestników Rajdu.
Po 5 letniej przerwie rozpoczął się tak długo oczekiwany przez nas i naszych uczestników Integracyjny Rajd. Przy pięknej pogodzie i z wielką radością o godzinie 10.00 rozpoczęliśmy wędrówkę w stronę lasu. Trasa jaką pokonali uczestnicy przebiegała żółtym szlakiem turystycznym Kampinoskiego Parku Narodowego w obwodach Ochronnych Grabina i Rózin do Polany Julinek Park.
Tak jak głosi tegoroczne hasło Rajdu, Czerwony Kapturek został odnaleziony na polanie w towarzystwie Wilka z wielkim koszem słodyczy. Po krótkim odpoczynku w towarzystwie bohaterów z bajki wszyscy szczęśliwie wrócili na teren ośrodka na pyszną grochówkę przygotowaną przez Ochotniczą Straż Pożarną w Lesznie.
O godzinie 14:00 wszyscy goście spotkali się przy scenie, gdzie zostali ciepło powitani przez gospodarzy uroczystości. Padło wiele ciepłych słów i podziękowań ze Strony Wicestarosty PWZ pana Wojciecha Białasa i Dyrektora ŚDS Pani Iwony Zielak. W podziękowaniu za zaangażowanie i aktywny udział uczestnicy Rajdu oraz wolontariusze otrzymali pamiątkowe dyplomy, statuetki i upominki. Tematem przewodnim całego wydarzenia był Czerwony Kapturek dlatego nie mogło zabraknąć również przedstawienia o Czerwonym Kapturku, na które wszyscy goście zostali zaproszeni. Przedstawienie oczywiście przygotowali uczestnicy ŚDS w Łubcu. Po przedstawieniu zaprosiliśmy wszystkich na grilla i słodki poczęstunek. Była również zabawa przy muzyce na żywo w czasie której wszystkie wcześniej zjedzone kalorie były spalone. Uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez koło Gospodyń Wiejskich „Wyględne dziewczyny”, zrobić sobie piękną laleczkę i naturalne kosmetyki, spróbować swoich umiejętności w robieniu baniek mydlanych i skorzystać z wypoczynku na pięknym terenie naszego ośrodka.
Dzień pełen wrażeń, atrakcji, niespodzianek szybko dobiegł końca. Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego wydarzenia za obecność, za pomoc, za wsparcie za pozytywna energię, za cudowną wspólną zabawę.
Szczególne podziękowania za pomoc i wsparcie naszego wydarzenia kierujemy do: Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Gminy Leszno, Błonie, Ożarów Mazowiecki, Kampinos, Stare Babice, Ośrodka Pomocy Społecznej w Lesznie i Ożarowie Mazowieckim, Ochotniczej Straży pożarnej w Lesznie za przygotowanie pysznej grochówki, Seniorek ze Świetlicy w Zaborowie i kierownictwa Świetlicy w Zaborowie za przygotowanie ciasta, Domu Kultury w Lesznie, Świetlicy w Łubcu, Wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej w Bieniewicach, Harcerek z 63 Kampinoskiej Drużyny Harcerek „Droga” im. Bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, Koła Gospodyń „ Wyględne Dziewczyny”, Banku Żywności SOS w Warszawie, Chłodni Mazowsze, Hotelu Mazurkas.
Szczególne podziękowania należą się pracownikom i uczestnikom ŚDS w Łubcu, którzy włożyli w swoją pracę dużo serca i zaangażowania. Przygotowanie tego wydarzenia to ogromne wyzwanie, ale również satysfakcja i radość z możliwości obcowania z przyjaciółmi z zaprzyjaźnionych ośrodków. Serdecznie Wam Wszystkim dziękujemy!
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.
Iwona Zielak
Dyrektor
Środowiskowego Domu Samopomocy w Łubcu