Błonie europejskim miastem przyszłości 2025!
Nasze miasto zajęło 10. miejsce w rankingu “Europejskie Miasta Przyszłości” fDi Magazine!
Ranking “Europejskie Miasta Przyszłości” opracowany przez fDi Magazine z Grupy Financial Times obejmował łącznie 379 miast europejskich, sklasyfikowanych według wielkości populacji na pięć grup – miasta główne, duże, średnie, małe i mikro, a także 142 regiony europejskie, podzielone na trzy grupy – regiony duże, średnie i małe. Błonie zajęło 10. miejsce w kategorii mikro miast (poniżej 100 tys. mieszkańców)
w kategorii “Miasta Przyjazne Biznesowi”.
Warto zauważyć, że ranking obejmuje konkurencję z całej Europy. Gmina Błonie zajęła 10. miejsce w kategorii „przyjazność dla biznesu” w Europie, co stawia ją na 1. pozycji w Polsce. To wyróżnienie pokazuje dynamiczny rozwój naszej gminy, która nie ustępuje tempa najlepszym miastom europejskim. Błonie jest również jedynym miastem w aglomeracji stołecznej, poza Warszawą, które zdobyło miejsce w rankingu. W kategorii „przyjazność dla biznesu” gmina znalazła się w pierwszej dziesiątce, jako jedyne polskie miasto, natomiast w grupie mikro miast oprócz Błonia znalazła się jeszcze tylko Legnica.
Raport “European Cities and Regions of the Future 2025” jest przygotowywany przez fDi Intelligence od ponad dziesięciu lat. Zbiera dane przy użyciu specjalistycznych narzędzi analitycznych, które następnie są weryfikowane i analizowane przez zespół międzynarodowych ekspertów ds. inwestycji zagranicznych. „Pod lupę” brane są najbardziej dynamiczne miasta i regiony Europy, które wyróżniają się pod względem potencjału gospodarczego, przyjazności dla biznesu, połączeń komunikacyjnych, efektywności kosztowej, kapitału ludzkiego i poziomu życia oraz atrakcyjności dla inwestycji zagranicznych.
To nie pierwszy sukces Gminy Błonie w rankingu fDi Magazine. 11 lutego 2019 fDi Magazine z Grupy Financial Times opublikował ranking „Polskie Miasta Przyszłości”, w którym wysokie miejsca w wielu kategoriach zajęła gmina Błonie. Wówczas znaleźliśmy się w najlepszej piątce małych miast pod względem potencjału ekonomicznego (1 miejsce), dostępności komunikacyjnej (2 miejsce), przyjazności dla biznesu (3 miejsce) oraz kapitału ludzkiego i poziomu życia (4 miejsce) zaś w klasyfikacji ogólnej wśród miast do 100 tys. mieszkańców zajęła 1 miejsce.
Warto natomiast zauważyć, że wówczas ranking obejmował jedynie polskie miasta. Tegoroczne zestawienie obejmuje miasta z całej Europy. Więcej o rankingu „Polskie Miasta Przyszłości 2019/2020” tutaj: https://um.blonie.pl/aktualnosc,1867,blonie-%E2%80%93-miastem-przyszlosci-2019-2020-.
Cały raport „Europejskie Miasta Przyszłości 2025” dostępny jest tutaj: https://ecrof25.fdiintelligence.com/#section-INTRODUCTION-CCQbRXI77G
BPiKS