Błoński Informator Samorządowy nr 5 - maja 2025

Szanowni Mieszkańcy,

3 maja świętowaliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz dzień patrona strażaków św. Floriana. Dziękuję wszystkim za liczną obec­ność i radosne celebrowanie tego ważnego dnia. Wszystkim strażakom zawodowym i ochotnikom służącym na terenie Gminy Błonie składam jeszcze raz gorące podziękowania za ofiarną służbę i życzę samych szczę­śliwych powrotów z akcji.

Centrum naszego miasta od wielu wieków pozostaje Rynek i stojący przy nim ratusz, od kilku lat „serce miasta” nam się rozrasta. Otwarcie Centrum Administracji zwiększyło komfort za­łatwiania spraw urzędowych, a 8 maja stanął przed nim miś Wojtek. Rzeźba jest nie tylko ozdobą tego terenu, ma być żywą lekcją historii. Miś wycią­ga łapę, jakby chciał przybić „piątkę”, a potem przyciąga wzrok krótką infor­macją historyczną. Czy wszyscy nasi Czytelnicy taką „piątkę” już przybili?

Maj był dla uczniów gorącym czasem eg­zaminacyjnym, ósmoklasiści pisali swój pierwszy poważny egzamin. Od jego wyniku zależą wybory szkół średnich. Technikum? Liceum? Jaki zawód wy­brać? To bardzo ważne decyzje i trud­ne dylematy. Natomiast maturzyści weszli w dorosłość zdając maturę. Za wszystkich jak zawsze trzymałem kciuki i spo­dziewam się jak najlepszych wyni­ków w lipcu. Jestem o nie spokojny, bo w Błoniu mamy naprawdę mądrą i zdolną młodzież!

Wraz z nadejściem wiosny mamy coraz więcej imprez plenerowych. Za nami eko piknik połączony z kierma­szem wielkanocnym, podczas którego nie tylko można było dokonać sma­kowitych zakupów, ale i wziąć udział w warsztatach rękodzieła czy podzi­wiać występy lokalnych artystów.

W maju na naszym targu odbył się pierwszy festiwal wina i sera. Mimo niesprzyjającej aury przyciągnął sporą ilość gości, którzy miło spędzili czas przy lampce wina czy filiżance kawy, próbowali serów, a nawet tańczyli. Można było również otrzymać solid­ną dawkę wiedzy na temat rozmaitych trunków i serów. Już dziś zapraszam na kolejną imprezę kulinarną w tym samym miejscu 14 - 15 czerwca.

W tym numerze zaproszenia na kolejne ważne wydarzenia. Wreszcie odkrywamy karty i zdradzamy pilnie strzeżony sekret - gwiazdy Dni Błonia! Do zobaczenia, trzymajmy kciuki za pogodę!

Przy okazji dziękuję za tak liczny udział w II turze wyborów prezydenckich! Frekwencja wynosząca 77,82% to piękny obraz troski o przyszłość naszej Ojczyzny i tego jak ważna dla mieszkańców naszej gminy jest demokracja.
Wierzę, że siłą Polski - zarówno tej małej, samorządowej, jak i ogólnokrajowej - jest współpraca. Tylko wspólnie, działając z wzajemnym szacunkiem i odpowiedzialnością, możemy budować dobre jutro dla nas wszystkich.
Wynik wyborów należy uszanować, ale jak pokazała II tura wyborów, podział wśród Polaków jest bardzo wyraźny. Różnica głosów była bardzo mała. Dlatego dziś mamy prawo oczekiwać od prezydenta, że będzie potrafił budować mosty ponad podziałami, a nie mury. Powinien także swoją pracą dążyć do jedności wszystkich Polek i Polaków, umacniać bezpieczeństwo i pozycję Polski w strukturach UE i NATO, zwłaszcza w obliczu zagrożeń zewnętrznych.
Od samorządów, przez instytucje państwowe, aż po urząd prezydenta - potrzebujemy jedności w działaniu i skupienia na tym, co naprawdę ważne - tworzeniu lepszego kraju dla nas i przyszłych pokoleń naszej Ojczyzny.


Z uszanowaniem,
Zenon Reszka
Burmistrz Błonia

okładka_5_2025 

Pliki do pobrania:

BIS nr 5/2025
Format: pdf, 15.46 MB
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności