GMINA BŁONIE

oficjalny serwis Gminy Błonie
Strona główna - Gmina Błonie

Gmina Błonie była jednym z 2 950 miejsc, w których w tym roku wspólnie czytano PRZEDWIOŚNIE - relacja

   

  Narodowe czytanie w Błoniu

   

  „Każdy ma swoje miejsce ulubione w dzieciństwie. To jest ojczyzna duszy”.

  Stefan Żeromski - Przedwiośnie

   

   

  Gmina Błonie już po raz trzeci wzięła udział w Akcji Narodowego Czytania organizowanego na terenie całej Polski (a nawet poza jej granicami) pod patronatem Prezydenta RP. W tym roku lekturą główną była powieść „Przedwiośnie” autorstwa Stefana Żeromskiego. I właśnie szesnaście fragmentów tej niełatwej lektury mieli okazję usłyszeć 8 września br. miłośnicy dobrej klasycznej literatury zgromadzeni na sali widowiskowej Centrum Kultury w Błoniu.

   

  Po obejrzeniu kilku ujęć z ekranizacji „Przedwiośnia” i po krótkim wprowadzeniu w wyk. Pani Katarzyny Kander oraz nakreśleniu rysu historycznego kontekstu powieści (p. Iwona Karol) czytanie rozpoczął Burmistrz Błonia Zenon Reszka - prezentując rozdział Pierwszy RODOWÓD. Następnie kolejno czytali dyrektorzy błońskich jednostek organizacyjnych, nauczyciele, uczniowie oraz osoby uznane w błońskim środowisku.

  Wydarzenie zbiegło się z pierwszą rocznicą śmierci cenionej i lubianej nauczycielki języka polskiego I Liceum Ogólnokształcącego Ś.P. Barbary Drążkiewicz. Aby oddać hołd Jej pamięci na scenie znalazł się pusty wiklinowy fotel, portret Pani Basi oraz bukiet kwiatów.

  Po czytaniu można było nabyć egzemplarze książki z pamiątkową pieczęcią przekazaną przez Prezydenta. Powstała również okazjonalna zakładka - osoby, które nie były osobiście mogą odebrać zakładkę w Bibliotece Publicznej Gminy Błonie.

  Organizatorem tegorocznej edycji czytania były Szkoła Podstawowa nr 4 im. Św. M. M. Kolbego, I Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego w Błoniu przy udziale Wydziału Oświaty i Biura Promocji Urzędu Miejskiego w Błoniu.

  BP UM w Błoniu

   

   

   

  Relacja telewizji internetowej MAZOWSZETV.PL

   

   

  Pełna relacja fotograficzna - fot. Zbigniew Bruśnicki

   

   

   

Ministerstwo Cyfryzacji
Projekt pt.:"Wzrost dostępności serwisów internetowych w Błoniu - szansą na przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób niepełnosprawnych" dofinansowany ze środków Ministra Cyfryzacji
Strona internetowa bez barier


Copyright © by Urząd Miejski w Błoniu 2015
Wszelkie prawa zastrzeżone.