GMINA BŁONIE

oficjalny serwis Gminy Błonie
Strona główna - Gmina Błonie

Jubileuszowe XV Jesienne Spotkanie z Książką w Bibliotece Pedagogicznej

   

  4 października w Bibliotece Pedagogicznej gościła znakomita biografistyka, autorka wspomnień o wybitnych postaciach polskiej sceny aktorskiej, muzycznej i literackiej, Mariola Pryzwan. Po raz piętnasty mogliśmy wysłuchać fascynującej opowieści o jednym z bohaterów jej książek. Tym razem spotkanie poświęcone było życiu i twórczości Ireny Jarockiej.

  W książce Marioli Pryzwan piosenkarka została przedstawiona w opowieściach rodziny, przyjaciół, znajomych i współpracowników. Wyłania się z nich obraz kobiety niezwykle wrażliwej, łagodnej, delikatnej i taktownej. Skromna, w bezpośrednich kontaktach ciepła, bezkonfliktowa, choć trochę tajemnicza mówi o niej Piotr Gąssowski. Jerzy Gruza natomiast nazywa ją zwiewnym motylem.

  W latach siedemdziesiątych Irena Jarocka była bezsprzecznie najpopularniejszą polską piosenkarką. Jej ówczesny mąż Marian Zaharewicz tak o niej opowiada: Pół Polski kochało się w niej. Sprawiła to jej niecodzienna wrażliwość. Podchodziła do każdego człowieka, do publiczności z olbrzymią miłością (…) Wszyscy, którzy się z nią zetknęli, mówili, że nie znają drugiej takiej osoby, która by nie miała w sobie nic z pozy, czy fałszu.  Znana przede wszystkim z takich piosenek jak: Gondolierzy z nad Wisły, Wymyśliłam cię, czy Kocha się raz, artystka, szczególnie ceniła sobie piosenki francuskojęzyczne, które nie cieszyły się w Polsce zbyt dużą popularnością. W 1990 roku wyjechała wraz z córką i mężem do Stanów Zjednoczonych ale silna więź z ojczyzną sprawiła, że wielokrotnie wracała do Polski, by nagrywać płyty i koncertować. Zmarła w Warszawie w 2012 roku. W dniu śmierci piosenkarki, jej  imieniem nazwano gwiazdę w konstelacji Lwa.

   

  Spotkanie z autorką Mariolą Pryzwan

   

  Spotkanie z autorką Mariolą Pryzwan

   

  W spotkaniu autorskim uczestniczyli nauczyciele bibliotekarze ze szkół powiatu warszawskiego zachodniego, znany błoński bibliofil p. Roman Nowoszewski oraz uczniowie z I L.O im. Władysława Broniewskiego pod opieką p. Renaty Szaszki. Po prelekcji kwiaty i podziękowania na ręce Marioli Pryzwan złożyli Kierownik Biblioteki Pedagogicznej Anna Buźniak i młodzież licealna.

   

  Spotkanie z autorką Mariolą Pryzwan

   

  Spotkanie z autorką Mariolą Pryzwan

   

  Następnym punktem programu była konferencja informacyjno-metodyczna, na temat reformy szkolnictwa i zmian w systemie nauczania w roku szkolnym 2017/2018, przeznaczona dla bibliotekarzy. Goście zapoznali się z ofertą biblioteki na nowy rok szkolny oraz dzielili się swoimi uwagami i doświadczeniami z pracy bibliotekarza szkolnego po wprowadzeniu reformy.

  Wszystkich zainteresowanych osobą Ireny Jarockiej zachęcamy do zapoznania się z książką Marioli Pryzwan Wymyśliłam cię: Irena Jarocka we wspomnieniach.

                                                                     Agnieszka Abramowska

Ministerstwo Cyfryzacji
Projekt pt.:"Wzrost dostępności serwisów internetowych w Błoniu - szansą na przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób niepełnosprawnych" dofinansowany ze środków Ministra Cyfryzacji
Strona internetowa bez barier


Copyright © by Urząd Miejski w Błoniu 2015
Wszelkie prawa zastrzeżone.